Patent sternika motorowodnego. Jak wybrać najlepiej?

 

Kupując jakikolwiek produkt lub usługę warto przeczytać oferty kilku firm w celu wybrania najlepszej dla siebie. Tak samo powinieneś postąpić wybierając kurs sternika motorowodnego we Wrocławiu. Mały, lokalny rynek oferuje wiele możliwości, kombinacji oraz cen szkolenia. Szkolenie motorowodne może różnić się formą, zakresem teorii, długością i jakością praktyki na wodzie, całokształtem formy podania oraz serwisu po zakupowego usługi. Przeczytaj ten krótki artykuł i wybierz najlepiej dla siebie! 

 

TEORETYCZNE WYKŁADY MOTOROWODNE

TEORIA STACJONARNA, “TROCHĘ ONLINE” LUB PEŁNE SZKOLENIE ONLINE.

Rodzajów “teorii”, czyli części teoretycznej kursu na sternika motorowodnego jest wiele. Każdy może wybrać coś dla siebie. Nie istnieje jeden sztywny plan szkoleniowy, są jedynie wymagania, które kursant musi znać podchodząc do egzaminu żeglarskiego z dziedziny motorowodnej na stopień sternika motorowodnego. 

Są szkoły, które: 

  • oferują wykłady w formie stacjonarnych wykładów (kilka spotkań po 2-3 godziny);
  • każą kupić dowolny lub wskazany podręcznik z księgarni i z niego nauczyć się teorii;
  • wysyłają zeskanowany podręcznik i obowiązujące akty prawne na maila;
  • wysyłają na maila zbiór publikacji oraz filmików z internetu różnych autorów.

Obecnie, Wodniacy jako jedyni na rynku oferują autorski, teoretyczny kurs na sternika motorowodnego w formie interaktywnej platformy szkoleniowej, e-learning. Napisany z myślą o połączeniu maksymalnej wartości dydaktycznej z wygodą zapamiętania, okraszony nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy. Szkolenie było pisane od podstaw, po ostatnią kropkę z myślą o szkoleniu motorowodnym. Każdy element w środku jest dedykowany tej tematyce. 

Dostęp do platformy dostajesz po opłaceniu kursu, przed częścią praktyczną i egzaminem. Logować można się dożywotnio co oznacza, że w każdym momencie z ekranu swojego smartfona lub tabletu, masz na jachcie wgląd w przepisy, znaki, opis manewrowania motorówką itd. Taka forma szkolenia to prawdziwa zmiana zasad gry w branży. 

prawo jazdy na motorówkę wrocław

 

PRAKTYKA NA MOTORÓWCE

DO WYBORU DO KOLORU.

Z praktyką jest tak samo jak z teorią. Nie ma jednego słusznego rodzaju, schematu szkolenia, są tylko wymagania znajomości manewrów potrzebnych na pozytywne zdanie egzaminu na stopień sternika motorowodnego. Jedynym prawnym wymaganiem co do łodzi jest to, że musi być to jacht motorowy wchodzący w ślizg. 

Wachlarz ofert na rynku jest szeroki, a rozstrzał sprzętu szkoleniowego jeszcze większy. Wybierając ofertę danej szkoły musisz wiedzieć do czego będziesz potrzebował patentu sternika motoowodnego. Zawsze wybieraj szkołę, która odpowiada Ci pod kątem sprzętu i podejścia. 

Przed wyborem szkolenia poproś o specyfikację oraz zdjęcia sprzętu szkoleniowego, jeżeli taki nie znajduje się na zdjęciach oferty. Bardzo często szkoły wrzucają zdjęcia motorówek do oferty kursu, które nie należą do nich, a wartość jachtu ze zdjęcia przekracza wartość kilku milionów złotych. Prosta zasada mówi o tym, że jeżeli ktoś nie chwali się swoim sprzętem na etapie oferty to znaczy, że nie ma się czym pochwalić i stara się to ukryć. 

licencja na motorówkę wrocław

 

UBEZPIECZENIE JACHTOWE

KOMERCYJNA POLISA OC, JACHT CASCO i NNW.

Współpracujemy z dobrymi, specjalistycznymi firmami ubezpieczeniowymi – żeglarskimi. Ubezpieczenie jachtów na wodach śródlądowych jest niestety nie obowiązkowe. Łodzie w naszym kraju są w większości nie ubezpieczone, dlatego, że są najczęściej leciwe i ich wartość nie przekracza 20 – 30 tysięcy PLN brutto. Czasami zdarza się, że ktoś posiada polisę OC, ale JACHT CASCO czy NNW to rzadkość. Faktem niestety jest też to, że łodzie szkoleniowe nawet jeżeli są ubezpieczone to najczęściej do celów niekomercyjnych, więc taka polisa w przypadku szkoleń jest nieważna i w przypadku wystąpienia szkody będą problemy z uzyskaniem świadczeń.

Trzeba pamiętać, że woda to żywioł, żeglarstwo i motorowodniactwo to sport często uznawany za “ekstremalny” i wypadki chodzą po ludziach. Wg nas zawsze lepiej dmuchać na zimne i mieć pełną ochronę na każdą ewentualność dostosowaną pod cele komercyjne – szkoleniowe.

 

CENA KURSU NA STERNIKA MOTOROWODNEGO

SKĄD TAKA RÓŻNICA W CENIE?

Ceny szkoleń motorowodnych są przeróżne, nawet we Wrocławiu gdzie ten rynek nie jest specjalnie duży w skali kraju. Najtańsze szkolenia na sternika motorowodnego zaczynają się na internecie już od 300 PLN, chociaż szczerze takie opcje wzbudzają podejrzenie na pierwszy rzut oka i ich nie będziemy omawiać. Idąc przez najpopularniejsze ceny 500-700 PLN, przez 900 PLN, 1300 PLN, kończąc obecnie na 1700 PLN. Skąd taka różnica? To wszystko zależy od szkoły i oferty. Dostajesz to, za co i ile płacisz. 

Ilość kursantów podczas jednej sesji szkoleniowej na praktyce sternika motorowodnego nie powinna przekraczać liczby 4 osób. Istnieją na rynku opcje indywidualne i to one będą zazwyczaj najdroższe. 

Zajęcia teoretyczne zazwyczaj zawierają taką samą ilość kursantów lub większą i później dzieli się ich na praktykę w grupy. Zajęcia teoretyczne stacjonarne to zazwyczaj 3-4 spotkań w salce na 2-2.5h zajęć „z projektora”. 

Najpopularniejsze szkolenia w przedziale cenowym 500-700 PLN oferują w ramach praktyki 2-4 godzin manewrowania starszą łodzią, bez wyposażenia dodatkowego dla właśnie 3-4 kursantów jednocześnie. Łódź bez wyposażenia dodatkowego oznacza samą manetkę, kierownicę, wskaźnik paliwa i obrotów. Zdjęcia jachtów szkoleniowych powinieneś mieć dostępne na stronie internetowej szkoły w opisie kursu. Jeżeli jedynymi zdjęciami są grafiki pobrane z google, poproś o dokładniejsze i prawdziwe na maila. 

Najdroższe szkolenia motorowodne oferują zajęcia praktyczne na nowym, komfortowym jachcie z mocnym lub bardzo mocnym silnikiem, cały dzień (ponad 9h manewrowania motorówką) oraz wygodną, nowoczesną formę teorii online. Zawierają również mniej osób na pokładzie podczas jednej sesji szkoleniowej.

 


Jeżeli interesuje Cię tematyka wody, motorówek i fachowej wiedzy – skontaktuj się z nami. Posiadamy odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby pomóc osobom początkującym i zaawansowanym. Prowadzimy Cię od pierwszego wrzucenia biegu “mała naprzód” na kursie motorowodnym, aż do zwodowania swojego pierwszego, własnego jachtu motorowego, najlepszej polisy ubezpieczeniowej, transportu, szkoleń z wodowania jachtu oraz doboru optymalnego wyposażenia. 

#WODNIACY.org