Wrocławskie mariny oraz przystanie

Zarówno przystanie, jak i mariny kojarzą się głównie z żeglarzami, to w praktyce nie jest to do końca prawdą. Mariny stanowią obowiązkowy przystanek na rekreacyjnej mapie Wrocławia jako miejsce z niespotykanym klimatem i atrakcjami, które dostępne są dla każdego bez wyjątku. Minione lata pokazują, że Wrocław stał się miejscem spotkań nie tylko wśród cudownie odrestaurowanego rynku, ale też nad rzeką. Już od kilku lat stolica Dolnego Śląska docenia zalety Odry, podejmując nad wodą coraz to nowe inwestycje oraz projekty. W minionych latach do użytku powszechnego oddano przystanie oraz mariny, zlokalizowane nie tylko w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach.

Zarówno mariny jak przystanie są miejscem dla wodniaków, czyli osób podróżujących i uprawiających sporty wodne motorowe i żeglarskie, lub po prostu wypoczywających. Każda marina poza udostępnieniem miejsce postoju, powinna posiadać podstawowe urządzenia sanitarne, takie jak natrysk, czy toaleta. Powinna również być możliwość zatankowania paliwa czy wody pitnej, opróżnienia zbiorników z odpadków czy nieczystości, naładowania akumulatorów i podłączenia się do prądu podczas postoju. Mariny powinny dawać też możliwość wykonania drobnych naprawy, zrobienia zakupów, oraz zjedzenia posiłku w restauracji czy barze.

Idealną opcją jest, gdy marina daje możliwość cumującym na spędzenie noclegu w hotelu przybrzeżnym, lub chociażby rozbicia namiotu. Zdecydowana większość marin dysponuje przystanią dla białej floty, tarasami widokowymi, czy wypożyczalnią rowerów. Dodatkowo są one idealnym miejscem na imprezę, pokaz czy piknik rodzinny.

We Wrocławiu bezpieczne akwatorium, znajduje się w Przystani Stanica, to tam powstała podstawowa infrastruktura, która umożliwia slipowanie jednostek pływających i ich postój, zarówno przy pomostach, jak i bojach.

Spędzamy czas nad rzeką.

W samym centrum Wrocławia tuż przy wyspie Kępa Mieszczańska znajduje się Marina Topacz (zwana Przystanią Między Mostami lub Mariną Śródmiejską). Powstała ona w miejscu, gdzie znajdowała się wcześniej restauracja „Między Mostami”, została ona zburzona w maju 2006 roku. Marina zlokalizowana jest przy ulicy Księcia Witolda, obok niej znajduje się niewielki parking, deptak spacerowy, oraz niewielki apartament, w którym znajdują się lokale usługowe oraz restauracje. W południowej odnodze rzeki znajduje się natomiast nieduży pomost, przy którym cumują statki białej floty, co jest dodatkowym atutem poza samą przystanią, która umiejscowiona jest w północnej odnodze rzeki.

W tym momencie w rejonie dawnego nabrzeża reaktywowano, do niedawna zapomniane przystanie, które są wykorzystywane na potrzeby rejsów wycieczkowych białej floty.

Przystań przy Hali Targowej umiejscowiona jest przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Bulwar ten jest bardzo częstym miejscem spotkań rodzinnych przy pikniku, koncertów, czy zawodów wodnych, takich jak wpisane na stałe do kalendarza imprezy wodne Odra Cup.

Przystań Zwierzyniecka położona jest natomiast przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego, jest typową przystanią, która obsługuje statki białej floty, głównie tej, która bierze udział w rejsach wycieczkowych oraz rekreacyjnych po Odrze. Przystań na swoim terenie posiada poczekalnię dla pasażerów oraz gości i punkt gastronomiczny. Przystań umożliwia również wynajęcie statku na organizację imprez okolicznościowych lub bankietów. W czasie letnim dodatkowo przy przystani tworzona jest plaża, użytkownicy do dyspozycji mają leżaki, a w weekendy mogą brać udział w pokazach filmowych.

Na 275 km Odry, na jej prawym brzegu, pomiędzy śluzą Wrocław Rędzin a śluzą Brzeg Dolny, znajduje się marina Port Uraz. Port ten dysponuje między innymi 75 miejscami cumowniczymi, zapleczem sanitarnym oraz technicznym, oraz przyłączami prądu i wody. Marina dodatkowo oferuje odpoczynek nad samą wodą, wśród zacienionej pergoli, a dla najmłodszych przygotowany jest plac zabaw. Na marinie Port Uraz znajduje się również tawerna, która czynna jest cały rok, zapewniając wodniakom miejsce nie tylko do spotkań, ale i do szkoleń. Do dyspozycji są również pokoje hotelowe z WiFi, a w sezonie letnim bar na nadbrzeżu. Również latem organizowane są imprezy zarówno nad wodą, jak i na wodzie, między innymi spływy czy koncerty muzyczne. Dodatkowo każdy, kto kocha sporty wodne znajdzie tutaj coś dla siebie, można bowiem wypożyczyć taki sprzęt jak: łodzie żaglowe, czy motorowe, kajaki, windsurfing, narty wodne, czy obiekty do holowania za motorówką.