Zmiany na wodzie 2020

Zmiany we Wrocławiu 2020 – 2021

Firma ATM otworzyła nową marinę na Osobowicach, Zimowisko Barek numer 1 pod Mostem Milenijnym. Ekstraklasa! Nowe pomosty, nowe toalety, nowe kamery, wszystko nowe i to na miarę zachodu jak nie lepiej. Warto tę marinę odwiedzić!

Śluza Opatowice niestety ciągle jest zamknięta, w remoncie. Na lipiec 2020 ma być otwarta, wyremontowana niedawno śluza Mieszczańska (przy Marinie Topacz). Ułatwi to niesamowicie żeglugę po Wrocławiu. Jeżeli w 2021 r wprowadzą pozwolenie nocnego pływania to wodny Wrocław przeżyje rewolucję! Obecnie, aby przepłynąć “z góry na dół” trzeba płynąć przez śluzę Szczytniki oraz śluzę Miejską. Otworzenie śluzy Mieszczańskiej skróci ten czas o połowę, jak nie więcej!

Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy w ogóle będzie możliwe pływanie nocne dla kogokolwiek w sezonie 2020, a otwarcie śluzy Mieszczańskiej władze obiecują od dobrych lat 7… Trzymajmy kciuki za nowy, wodno-nocny Wrocław! Aby było to możliwe to obecny zarządca oznakowania na rzece musiałby dostosować szlak do nocnego pływania. Taka modernizacja najpewniej wymaga pomalowania znaków wodnych farbą odblaskową, podświetlenia znaków na moście i dodatkowym oznaczeniem miejsc niebezpiecznych.

Polskie Wody…RZGW czy UŻŚ?

W pierwszym kwartale 2018 roku zmieniona została ustawa “prawo wodne”. RZGW, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zamieniło się na Polskie Wody. Do tej pory zbyt wiele się nie zmieniło dla zwykłego odrzańskiego zjadacz chleba więc bez sensu o tym pisać. Ot zmiana organizacyjna pewnych instytucji.

Nowe uprawnienia dla sternika motorowodnego?

Istnieje propozycja przepisu, który zniósłby obowiązek posiadania zawodowego patentu stermotorzysty w celu zarobkowego pływania małym statkiem zawodowym. Jeżeli ten przepis wejdzie to niekomercyjny patent sternika motorowodnego zyska komercyjne uprawnienia. Będzie można pływać za pieniądze statkiem przewożącym do 12 pasażerów, czyli jednym słowem pracować na wodzie.